Oznamovacia povinnosť pri uzatváraní zmlúv so zahraničnými subjektmi

10. februára 2021

S účinnosťou od 01. januára 2021 vzniká oznamovacia povinnosť daňovníkom so sídlom na území Slovenskej republiky (ďalej len „SR“), ale aj daňovníkom so sídlom / bydlisko mimo územia SR, ak na území SR majú stálu prevádzkareň. Táto povinnosť sa dotýka prípadov, ak títo daňovníci uzatvárajú zmluvu s inou osobou so sídlom alebo s bydliskom v zahraničí, na základe ktorej môže daňovníkovi so sídlom alebo s bydliskom v zahraničí vzniknúť na území SR stála prevádzkareň alebo daňová povinnosť zamestnancov alebo osôb pre neho pracujúcich na území SR.

Oznamovaciu povinnosť je potrebné podľa § 49a ods. 5 zákona o dani z príjmov splniť do 15 dní po uzatvorení takej zmluvy. Oznámenie sa podáva na tlačive, ktorého vzor určí finančné riaditeľstvo a uverejní ho na svojom webovom sídle.

Posudzovanie vzniku stálej prevádzkarne zahraničného obchodného partnera na území SR sa v aplikačnej praxi javí ako problematické, najmä s ohľadnom na obmedzené informácie o zahraničnom obchodnom partnerovi ako aj s ohľadom na zložité odborné posúdenie vzniku stálej prevádzkarne. Z toho dôvodu je potrebné skúmať pri uzatváraní zmlúv so zahraničným obchodným partnerom kritéria, z ktorých je pokiaľ čo i len jedno splnené, zakladá to oznamovaciu povinnosť slovenského daňového subjektu príslušnému správcovi dane:

  • zahraničný obchodný‎ partner má na území SR trvalé (stále) miesto podnikania (kanceláriu, podnik, organizačnú zložku),
  • zahraničný obchodný‎ partner má na území SR stavenisko, miesto vykonávania stavebných alebo montážnych projektov, ak činnosti takého charakteru trvajú na území SR po určitý čas (napr. 6 mesiacov počas ak‎ýchkoľvek 12 mesiacov),
  • zahraničný obchodný partner vykonáva na území SR svoju podnikateľskú činnosť prostredníctvom zástupcu (obchodné zastúpenie, konanie na základe plnomocenstva, iné formy priameho alebo nepriameho zastúpenia),
  • zahraničný obchodný partner poskytuje na území SR služby vrátane poradenských alebo riadiacich služieb prostredníctvom zamestnancov alebo iných pracovníkov ním najatých na takýto účel, ale len vtedy, ak činnosti takého charakteru trvajú na území SR po určitý čas (napr. 6 mesiacov počas 12 mesiacov).

Vyššie uvedené kritéria sú všeobecné a pri posudzovaní vzniku vašej oznamovacej povinnosti je potrebné právny vzťah medzi vami a zahraničným obchodným partnerom podrobiť skúmaniu aj podľa príslušnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, ktorá obsahuje konkrétne kritéria pre vznik stálej prevádzkarne vášho zahraničného obchodného partnera na území SR a následnú oznamovaciu povinnosť podľa zákona o dani z príjmov.

Posúdiť kedy vzniká stála prevádzkareň vášmu zahraničnému obchodnému partnerovi nemusí byť vôbec ľahké a preto už pri uzatváraní zmluvy s vašim zahraničným obchodným partnerom je nutné dbať na preverenie týchto kritérií. Napríklad, buď formou vyhlásení zo strany obchodného partnera v zmluve alebo iným spôsobom z ktorého bude jasne vyplývať, že oznamovacia povinnosť vám vzniká resp. nevzniká.

Z pohľadu zákona o dani z príjmov má plnenie tejto oznamovacej povinnosti význam pre správny výber daní do štátneho rozpočtu SR. Pretože, príjmy plynúce daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou zo stálej prevádzkarne na území SR sú predmetom dane v SR.Nesplnenie oznamovacej povinnosti je správnym deliktom podľa § 154 ods. 1 písm. c) Daňového poriadku a dôvodom na uloženie pokuty až do výšky 3000 EUR.

V‎ýhrada:

Slávik & Co. si vyhradzuje právo upraviť a zmeniť vyššie uvedený text. Text bol spracovaný na základe právneho stavu platného ku dňu 10.02.2021. Ide o zjednodušenú interpretáciu právnych noriem, ktorá nenahrádza znenie zákona, nie je právnym stanoviskom ani právnym poradenstvom. V prípade riešenia konkrétneho problému, neváhajte sa na nás obrátiť.

© Autor: JUDr. Marián Slávik, PhD.